Great edit from the Schwalbe 2011 British 4X series final from Redhill Extreme, Gloucestershire.

Check out Peter Newman's take on the weekend...

http://mpora.com/videos/Qvmb9Sv7M MPORA Action Sports >>

RESULTS

Fun 12-17 (25 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE

323 Unknown Jordan FERMOR 1st

374 Unknown Guy WOODLIFFE-THOMAS 2nd

359 Unknown Sam MITCHAM 3rd

142 Unknown Jake WEBB 4th

147 Unknown Joe WELLS 1st-B

141 Unknown Eric FISHENDEN 2nd-B

360 Unknown Chris BECKETT 3rd-B

150 Unknown Harry RIGHTON 4th-B

278 Unknown Lewis ASHE

143 Unknown Matt ALDRIDGE

135 Unknown Pete BROWN

276 ? Charlie ASH

158 Unknown Greg STRANGE

138 Unknown Christian CORTHORN

369 Unknown Josh JOHN

157 Unknown CLARKE

156 Unknown Matthew ROBINSON-WELSH

140 Unknown Toby WOODWARD

122 Unknown Chris BRAIN

287 Unknown Adam THOMAS

146 Unknown Dominic SMITH

139 Unknown Dexter MCKAY

145 Unknown Keaton GREENWOOD

332 Unknown James LIMBRICK

144 Unknown Eddy LANEY

Big Fun 18+ (25 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE

131 Unknown Ricky CROMPTON 1st

412 Slam69/Dartmoor bikes Peter NEWMAN 2nd

373 Unknown Morgan HAMPTON 3rd

119 Unknown Charlie ROBERTS 4th

324 Unknown Andrew COOPER 1st-B

137 Unknown Steve WALKER 2nd-B

342 Unknown Andy FINLAY 3rd-B

262 Unknown Tom PRICE 4th-B

125 Unknown Oliver JONES

353 Unknown Arthur GEBRANDS

312 Unknown Rob ESCOTT

255 Unknown Matt TENPENNY

391 Unknown Nicolas FORBER

127 Unknown Boris KERR

258 Unknown Alex CHANDLER

254 Unknown Stuart LYLE

163 Unknown Andy HODSON

129 Unknown Peter RALPHS

252 Unknown Matt CLARKE

153 Unknown Jamie RANKIN

318 Unknown Laurence PANKHURST

294 Unknown Jordan HAYNES

121 Unknown Adam RICHARDSON

117 Unknown Phillip BALL

381 Slam69/Dartmoor bikes Lewis RICHARDS

Juvenile (10 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE

357 Unknown Elliot THOMPSON-KNIGHT 1st

398 Unknown Connor SELLORS 2nd

396 Unknown James THOMPSON 3rd

380 Team Identiti Dylan GRELL-DELSO 4th

389 Unknown Cal WOOTON 1st-B

410 MTB Pursuits Cameron MCFADDEN 2nd-B

343 Unknown Kieran MCQUE 3rd-B

311 Unknown Reece RICHARDS 4th-B

126 Unknown Joe WALLBRIDGE

339 Unknown Jordan MULLOCK

Youth (16 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE

250 Unknown Josh BREMBRIDGE 1st

356 Team Nakedracing Luke CRYER 2nd

1J 44 Racing Bardolph KERR 3rd

317 Slam69/Dartmoor bikes Alex RUTHER 4th

411 Chicksands Bike Park CC Craig ALLMAN 1st-B

372 Unknown James BARCLAY 2nd-B

329 Unknown Jordan MEADE 3rd-B

271 Unknown Kyle GREENWAY 4th-B

351 Slam69/Dartmoor bikes Alfie STEPHENS

284 Unknown Chad BOXALL

345 old skull race team Arthur COTTERELL

395 Unknown Martyn TOWNSEND

331 Unknown Jack RANCE

409 Unknown Cai MAHON

354 Unknown Edward JONES

390 Unknown Connor HUDSON

Junior (14 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE

204 Team Identiti Matt JONES 1st

230 Lee Valley Youth Cycling Club Isaac MUNDY 2nd

26 Unknown Alex METCALFE 3rd

249 Unknown Daniel BATESON 4th

240 Sadpanda clothing Jordan LUNN 1st-B

243 44 Racing Joe MALLINSON 2nd-B

213 Hayes Hawks BMX Club Adam THOMAS 3rd-B

187 Unknown Chris KEEBLE-SMITH 4th-B

219 Five Two Race Team Dominic BARDEN

211 Greenoil/Kik race team Joe BUCK

234 Unknown Matt CHARTER

236 Unknown Cameron ROUSE

202 Unknown Eddie PUGH

67 Slam69/Dartmoor bikes Joseph GAMLIN

Senior (27 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE

27 Team Nakedracing Tom GETHIN 1st

69 Slam69/Dartmoor bikes Rich LANE 2nd

68 Slam69/Dartmoor bikes Luke LIMBRICK 3rd

231 Unknown Gareth PARR 4th

201 Wideopen Magazine Alistar KEEN 1st-B

181 Unknown Phillip EVANS 2nd-B

246 Unknown Matthew SILLS 3rd-B

22 Team Nakedracing David ROBERTS 4th-B

197 Unknown Danny HUGHES

241 Unknown Damian GROVES

217 Unknown Jamie CUTHILL

192 Unknown Ross PETERSON

189 Unknown David JAQUIN

52 44 Racing Mop HEAD

226 Unknown Joe BILLINGHAM

233 Cotic Bontrager Race Team Robert RICKMAN

200 Unknown Luc HARRIS

229 Unknown Jack HUDSON

218 Unknown Jethro STRIDE

161 Unknown Jamie MALLER

244 Wideopen Magazine David THOMASON

224 Braintree Bullets Tim MACHIN

169 Unknown Jamie MERCER

154 Unknown Max ROBINSON

55 Unknown Lee FEERY

177 Unknown Martin DORN

238 Team Identiti Glen COE

Master (14 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE

378 Unknown Dave RICHARDSON 1st

346 old skull race team Peter BOWCOCK 2nd

338 44 Racing Andrew HIBBERD 3rd

309 Unknown Mark EGAN 4th

152 Unknown Neil COUSINS 1st-B

321 Unknown Ady CHAPLIN 2nd-B

400 Team Identiti Joey GOUGH 3rd-B

399 Unknown Rob JUANPERA 4th-B

403 CBP Racing Shane KLUCKOW

375 Unknown Nigel SMITH

251 Unknown John LORD

413 Unknown David HARLE

362 Derby BMX Club Ramon FIGUEROLA

316 Unknown Paddy BAKER

Veteran (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE

392 Mid Lancs BMX Anthony FISHER 1st

155 Unknown Jason CARPENTER 2nd

347 bulwell outlaws Paul DODSLEY 3rd

34 Team Nakedracing Damien WOOD DNF

366 Unknown Phillip GRAY 1st-B

341 old skull race team Simon COTTERELL 2nd-B

Ladies (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE

8 Unknown Manon CARPENTER 1st

1 Five Two Race Team Suzanne LACEY 2nd

216 Unknown Jessica GREAVES 3rd

2 Team Nakedracing Nichola ANDERSON 4th

3 Team Nakedracing Cara MURRAY 1st-B

179 Unknown Charlotte GREEN 2nd-B

Pro-Elite (17 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE

96 Rocky Mountain UK Scott BEAUMONT 1st

414 Unknown Lewis LACEY 2nd

6 Identiti Tom DOWIE 3rd

13 Unknown Nathan PARSONS 4th

31 Unknown James WILSON 1st-B

4 Unknown Duncan FERRIS 2nd-B

9 Swinnerton Cycles Mark MILWARD 3rd-B

5 Unknown Will EVANS 4th-B

1 Unknown Will LONGDEN

2 Team Identiti Scott ROBERTS

3 Team Identiti Pat CAMBELL-JENNER

32 Unknown Jason EGAN

30 44 Racing Jake WARD

23 Unknown Billy CHEETHAM

33 Bradford Bandits BMX Racing Club Martin OGDEN

24 Team Identiti Tom KNIGHT

29 Stay Strong Gareth BATES